Polub nas na Facebooku

Encyklopedia

Święta ku czci Ganeśy

Na pamiątkę urodzin Ganeśy obchodzi się radosne Ganeśa Ćaturthi. Festiwal Winajaka wratam to dwudziestojednodniowy okres postu i uroczystości świątynnych. Z kolei Pańća Ganapati to pięciodniowy rodzinny festiwal harmonii i rozdawania prezentów. Om.

Płaskorzeźba Genesy

Płaskorzeźba Ganeśy po prawej stronie od Siedmiu Boskich Matek na fryzie północnej ściany sali modlitewnej świątyni Paraśumareśwar w Bhubaneśwarze.

Ganeśa Ćaturthi

W Ganeśa Ćaturthi, które to święto przypada na sierpień-wrzesień, odprawia się rozbudowane obrzędy w świątyniach, a także wielbi Ganeśę na domowych ołtarzach. Pod koniec dnia lub po dziesięciu dniach obchodów, wielbiciele zbierają się na wielką paradę (wisardźana), która prowadzi nad rzekę, do świątynnego stawu, jeziora lub morza, gdzie zatapiają figurę Bóstwa. Akt ten symbolizuje wyzwolenie Ganeśy.

Winajaka wratam

Podczas dwudziestu jeden dni Winajaka wratam (listopad-grudzień) wielbiciele codziennie uczestniczą w Ganeśa pudźy, poszczą (mogą pić tylko wodę) do zmierzchu.

Pańća Ganapati

Pańća Ganapati (21-25 grudnia) jest współczesnym świętem rozdawania prezentów, ulubionym zwłaszcza przez dzieci. Obdarowywanie ma jednak wymiar społeczny i religijny, a nie komercyjny. Rodziny przywołują każdego dnia święta jedną z mocy Ganeśy, aby: 1. zapewnić harmonię i miłość w domu (praktyka: wspólne dekorowanie domu, uroczysta ceremonia na cześć Ganeśy, przypomnienie nieporozumień nagromadzonych w ciągu roku i przeprosiny za nie, wybaczanie sobie krzywd, wychwalanie zalet każdej osoby i zobowiązanie się, że każdy będzie próbować zmienić siebie, a nie drugą osobę, rozdawanie prezentów, które pozostaną nieotwarte aż do ostatniego dnia święta) 2. podtrzymać zgodę między krewnymi, sąsiadami i przyjaciółmi (praktyka: szczere prezenty dla sąsiadów i przyjaciół, przeprosiny i wyjaśnienie zadawnionych nieporozumień), 3. zapewnić harmonię między pracownikami, partnerami, klientami i powodzenie w interesach oraz życiu społecznym (praktyka: rozdawanie prezentów współpracownikom i klientom, wyrównanie długów i rozwiązanie sporów), 4. przywołać radość muzyką, sztuką, teatrem i tańcem. Rodzina, krewni i przyjaciele wspólnie dzielą się darem sztuki (praktyka: wszyscy zbierają się przed wizerunkiem Ganeśy, patrona sztuki i strażnika kultury, rozmawiają o sztuce i zastanawiają się w jaki sposób wprowadzić do domu więcej kultury, złożenie kolejnych podarunków przed ostatnim dniem obchodów), 5. zapewnić miłość i harmonię w trzech światach. Tego dnia cała rodzina doświadcza nieograniczonej łaski i miłości Ganeśy, a odnowieni i wzmocnieni członkowie rodziny wkraczają w nowy rok.

Comiesięczne Ćaturthi

Uświęconym dniem Ganeśy jest Ćaturthi, czwarty dzień każdego miesiąca księżycowego, w którym syn Śiwy pojawia się na Ziemi. Wielbiciele poszczą do nocy, kiedy to – po modlitwach Atharwaśeśa i ujrzeniu księżyca – spożywają posiłek. Post tego dnia redukuje problemy, a modlitwy zapewniają błogosławieństwa. Wedy mówią: „Panie, proroku poszukujących, bogactwo twe niezrównane, władco starszych, panie zasady zasad, wysłuchaj nas i zasiądź z nami, przynieś nam radości wszelkie”. Om Namaśiwaja.